Zarządzanie strategiczne
Zarządzanie strategiczne to jedna z najciekawszych subdyscyplin nauk o zarządzaniu. Łączy w sobie wiedzę i doświadczenia wielu dziedzin nauki. Odnajdziemy tam ekonomię, prawo, socjologię, psychologię, psychologię społeczną, nauki przyrodnicze i nauki ścisłe. Jest to swoiste połączenie wspomnianej wiedzy i doświadczenia empirycznego, racjonalności i intuicji, pozytywistycznej pracy u podstaw, ale i kreatywnej szalonej innowacyjności. Wreszcie jest to wiedza wykorzystywana przez wielkich menedżerów, administratorów, przedsiębiorców, ale i małych właścicieli firm usługowych czy blogów internetowych. Wreszcie jest to obszar wiedzy, który ciągle się rozwija, czerpiąc z dedukcji, ale i praktyki zarządzania.
Najważniejszą moją publikacją jest tutaj oczywiście Niemczyk Jerzy: Strategia: od planu do sieci, 2013, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-392-2, 181 s.
Perpsektywa renty ekonomicznej pozwoliła mi znaleźć pewną logikę w rozwoju myśli o strategii, tym samym, znaleźć podstawy pewnej predykcji. Strategia w wymiarze planistycznym, pozycyjnym, zasobowym, przedsiębiorczym, innowacyjnym i sieciowym daje możliwość spojrzenia na zarządzanie strategiczne w sposób systemowy i racjonalny metodologicznie. Teraz stoimy przed wyzwaniami strategii opisanej w logice teorii złożoności. Czas więc tutaj na nowe sposoby myślenia o przyszłości.